Scout-O 2012 Results
Nobscot Scout Reservation, Sudbury, MA
October 28, 2012

Star, Life & Eagle Boy Scouts on Orange course
  Troop # Town Participants Time
1 41 Marlboro MARK, ZEPHYR 44:24
2 12 Norton P MAZZAFERRO, M ROBINSON 45:03
3 1 West Groton B MURSTON, S TELLIER 46:44
4 168 Monson BEN, OLI 47:54
5 28 Providence C DUFF, D DUFF 49:33
6 7 Chelmsford D O'LEARY, B NORTON, H HARM 50:42
7 1 West Groton D HORRIGAN, B HUBER 52:03
8 1 West Groton C MARSH, C HUBER 53:46
9 299 Walpole, NH JACK, PAUL 54:54
10 28 Providence C WOOLSAY, T TSANG 58:48
11 168 Monson THOMAS, SAM 63:03
12 21 Framingham B KIRCHMAN, B ZSCHAU 75:35
13 168 Monson E WEGGE, B BUSERE 76:12
14 299 Walpole, NH M BELAWSKE, A WENTWORTH 77:52
15 306 Arlington K BARVICK, J BARVICK 80:37
16 12 Norton T DENHAM, B GERRISTER 87:25
17 41 Marlboro P CONTI, M WILLIAMS 87:29
18 63 Sudbury L DUNPHY, E ALKASAB 100:55
19 74 Chelmsford P CASSELS, Z DAVIDSON, C KAMINSKY 101:57
20 1 Harvard P DONADLSON, K MORON 103:00
21 382 Westboro R SCERBIN, J O'CONNEL 108:37
22 1 Harvard A MOORE, T BRANDAN 112:58
23 153 Holbrook SEAN, DEVIN, KYLE 145:08
24 63 Sudbury R CHIN, R RUST 147:53
25 41 Marlboro H SMITH, J BARTLET, J MELNICK, B CHISHLOM 165:35
26 2 Woonsocket C LEMIRE, L RIPACHAU 871:00
27 180 Holden M NOCUN 965:00
28 47 Sandwich S MCGEE, M VITECCO, T LYONS 987:00
         
Tenderfoot Boy Scouts on White course
  Troop # Town Participants Time
1 163 Chester W STINSON, R NEAL 15:22
2 61 Sudbury A FARREN, M FARREN, C CAVANAUGH 16:56
3 12 Norton DAN, NICK 18:00
4 382 Westborough Z COLEBOURNE, B TOWNSEND 20:46
5 21 Framingham O LUDLUM, E SMITH 21:25
6 306 Arlington Z GARRIGUS, J MORSE 21:31
7 74 Chelmsford N PEPASACRITA, EVAN 21:53
8 12 Norton M BROUSSEAU, A CONNELL 25:27
9 74 Chelmsford D ALLEN, C MERRILL 28:02
10 12 Norton M AUSTIN, D CARROLL 30:02
11 12 Norton SAJJID, TROY 31:38
12 47 Sandwich JACKSON, MATT 31:50
13 163 Chester BEN, HENRY, CHRIS 33:36
14 41 Marlborough M MASON, P MACKEFER 33:59
15 47 Sandwich JAMES, EVAN, SCOTTY 41:20
16 74 Chelmsford J RIVERA, A MILISCI 42:45
17 41 Marlborough ZACH, BEN 46:12
         
Second & First Class Boy Scouts on Yellow course
  Troop # Town Participants Time
1 163 Chester NH MATTHEW, HAYDEN, KYLE 21:49
2 28 Providence W TEMPLETON, J WHITNEY, C SCHWEICH 22:33
3 100 Andover DUERR, STEENBERGEN 22:53
4 61 Sudbury A RICHARD, S WEIMAN, L ALLEN 24:24
5 74 Chelmsford K PLAYTEEL, B GALSTER 25:55
6 21 Framingham T LUDLAM, W EGAN 26:19
7 74 Chelmsford J KARMINSKY, R WILOME 26:52
8 51 Manomet L LAVIN, K KASS, D LOVELACE 27:52
9 21 Framingham C SMITH, M RAY 29:14
10 74 Chelmsford B ROSSANO, J DAVIS 29:27
11 100 Andover T LIVINGSTONE, E LAPLANTE 32:14
12 1 West Groton N MARSH, E HUBER 35:35
13 1775 Natick N KOVATSIS, T BURKE 37:30
14 51 Plymouth J CAREY, S LEARY, T MARTEL 38:34
15 63 Sudbury DAN, LIAM, STEVEN 39:00
16 999 XXX T BARNICK, S KRAJENSKI 40:40
17 41 Marlboro NATE, ALEX, MATT, ISAAC 40:53
18 195 Westford M BERNSTEIN, R DOMIT, K CHILDS 41:26
19 63 Sudbury A KILROY, D ABRAHAM 43:24
20 1 Harvard C O'SHEA, J DONALDSON 43:29
21 153 Holbrook THOMAS, JOE 44:13
22 163 Hampstead M QUALTERS, CAELAN, NICK 45:02
23 1 Harvard M ADAMS, W HOPPER 47:53
24 63 Sudbury D FORD, T DUNPHY, D GRIFFITH 48:09
25 1775 Natick T LARDURANY, N BRACKETT 48:45
26 2 Woonsocket T GRAY, A MACAMAUX 49:49
27 100 Andover M DUERR, O VAZQUEZ 52:20
28 180 Holden MICHAEL, NEALON 54:37
29 2 Woonsocket JACOB, ADAM 55:21
30 1 Harvard A HAWKSLEY, D FEMINO 56:13
31 63 Sudbury M RODRIGUES, A AKOPANYAN 62:21
32 63 Sudbury K LUCIER, R PEASE 63:16
33 51 Manomet Z GOMES, J HEINE, A ZEDI 68:20
34 21 Framingham B WILLIAMS, D HAMEL 74:02
35 1 Harvard E BILASEH, J LANCELLO 75:57
36 299 Walpole, NH A WENTWORTH, M BELAWSKE 77:52
37 100 Andover GREELY, STEENBERGEN 94:18
38 1 Harvard M MORIN, E GRAHAM 110:02
39 74 Chelmsford J DEPASACRETA, N MORRIS 883:00
40 8 Peterborough, NH R WEBER, KYLE 887:00
41 8 Peterborough, NH MARC, ANTHONY 889:00
42 299 Walpole, NH N BATTY, A TERRELL, M JOHANSON 891:00
43 51 Monomet S LEARY, P ALLEN, T GORMESI,Q CAREY 895:00
         
Webelos Cub Scouts on White course
  Pack # Town Participants Time
1 88 Providence CARSTON, MICHAEL 15:43
2 88 Providence S CLURMAN, S AZAR, E WELSER 20:17
3 2 Framingham J EGAN 20:25
4 88 Providence D ITKIN, G RARDIN 25:59
5 40 Natick O GOLDNER, M BEDNARZ 28:05
6 40 Natick A BOYALIAN, S BURT 34:26
7 88 Providence J TATE, D BOZIKOWSKI 34:45
8 88 Providence J VANDERMILLEN, E ITKIN 39:25
9 88 Providence B KOOK, J FINKELSTEIN 51:31
         
Female leaders on Yellow course
  Troop # Town Participants Time
1 1018 Norton C ROBINSON 23:00
2 30507 Westborough K YEOWELL 26:49
3 30507 Westborough J BALDWIN 49:30
4 12 Norton A RIGOLI 53:53
         
Senior & Ambassador Girl Scouts on Orange course
  Troop # Town Participants Time
1 72660 Concord JULES, GRACE 75:29
         
Junior Girl Scouts on White course
  Troop # Town Participants Time
1 72840 Marlborough MEENA, LAURA 27:25
2 72840 Marlborough AMRITA, KATIE, SARAH 28:19
3 72678 Concord JULIA, KIM, AILISON 30:59
4 72678 Concord S BAGASRA, N REED, M MCGREGOR 42:22
5 72840 Marlborough ASHA, RYANNE, TREVOR 56:38
6 72840 Marlborough I LIRETI, M LUBIA, E KHODIER 70:24
         
Caddette Girl Scouts on Yellow course
  Troop # Town Participants Time
1 72694 Concord J O'NEIL, L SHOUP, S HUTCHINSON 20:42
2 30507 Westboro L BALDWIN, S MASCICRELLI, L O'CONNIE 30:05
3 30507 Westboro OLIVIA, MARY 42:39
4 72694 Concord K MURPHY, L MANLICK 57:28
5 30507 Westboro H SPOFFORD, E FOX 57:58
         
Male leaders on Orange course
  Troop # Town Participants Time
1 8 Peterborough, NH C EDSCORN 41:52
2 299 Walpole, NH L KALETSKY 42:16
3 74 Chelmsford K DEPASACRETA 46:30
4 1775 Natick R BURKE 48:07
5 306 Arlington S BARVICK 50:13
6 74 Chelmsford D GALLAHER 50:22
7 180 Holden M GOODWIN 51:46
8 180 Holden D NEWMAN 56:43
9 163 Chester NH E STINSON 62:29
10 382 Westboro M O'CONNELL 62:52
11 74 Chelmsford N DRAKE 64:30
12 168 Monson K TEERLINCK 68:24
13 163 Chester NH E VACHON 83:23
14 168 Monson S TEERLINCK 89:43
15 12 Norton D DENHAM 100:23
16 180 Holden M MCLAUGHLIN 955:00
17 74 Chelmsford E WILLIAMS 961:00
         
Non-competitors on Orange course
  Troop # Town Participants Time
1 28 Providence T, TSANG 53:27
2 8 Dedham D EFSCORN, A ESTEY 58:59
3 2 Woonsocket J DENNIS 77:34
4 12 Norton DAVE, DENNIS 104:32
5 63 Sudbury K CHUNG, AFURDE 110:44
6 12 Norton K MACCUISH, A MACCUISH 143:11
         
Non-competitors on White course
  Troop # Town Participants Time
1 12 Norton RYAN, LARRY CARROLL 19:23
2 163 Chester BRENDAN, JAMIE, SPENCER 21:03
3 61 Sudbury M CAVANAUGH 26:12
4 7 Chelmsford T KUBIK, J DEDWIKY 41:31
5 999 Holden P MCLAUGHLIN, M HATHAWAY 50:17
         
Non-competitors on Yellow course
  Troop # Town Participants Time
1 195 Westford NEIL, ERIC, MARK 34:05
2 72840 Marlboro K GUSH, J JEERMURGAL 38:14
3 168 Monson MATT, SAM 42:07
4 12 Norton LEEANN, GAIL 48:04
5 8 Dedham J WILLIAMS 51:59
6 61 Sudbury CAVANAUGH, FARREN 52:15
7 12 Chartley ARIANNA, DIANE 56:11
8 168 Monson J WEGGE, S SCANNELL 57:44
9 71056 Arlington L ROGERS, C DAVER 64:54
10 8 Dedham S SPADA, M MESCHWIFE 72:04
         
First-Time leaders on Yellow course
  Troop # Town Participants Time
1 299 Walpole, NH D BATTY 98:31
2 999 XXX J TERRELL 114:52
DSCN0136a.jpg

NEOC Events
See other clubs' events.

December 2017
S M T W T F S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Go to top