NEOC logo

Scout-O 2018 Results
Nobscot Scout Reservation, Sudbury, MA
October 28, 2018

Photos from this event are under Scout-O>Galleries.

  Course ID Troop # Town Participants Time
Adults Orange
1 AO 100 WESTBORO MARK O'CONNELL 44:34
2 AO 100 WESTBORO KAREN YEOWELL 47:48
3 AO 21 FRAMINGHAM ANDREW GARRITY 50:15
4 AO 303 SWANSEA MATTHEW KIELEC 53:14
5 AO 40 NATICK MATT TEARLE 55:07
6 AO 3877 GREENVILLE MIKE ASEL 57:06
7 AO 306 ARLINGTON SCOTT BAMEK 58:27
8 AO 3877 GREENVILLE DICK BIEUVILLETTE 59:05
9 AO 74 CHELMSFORD PATRICK KELLIHER 62:58
10 AO 31 BERKLEY JON POLLOCK 73:33
11 AO 306 ARLINGTON BEN AMIDON 83:48
12 AO 306 ARLINGTON KAREN WALRATH 94:10
13 AO 32 FOXBORO JONATHAN TRUDELL 96:46
14 AO 21 FRAMINGHAM DAN MCCUSKER 133:57
  AO 32 FOXBORO MARK TRUDELL DNF
           
Adults Yellow
  AY 303 SOMERSET PAUL JOHNSON DNF
           
Boy Scouts Orange
1 BO 21 FRAMINGHAM JOSH EGAN, IAN LUDLAM 57:35
2 BO 306 ARLINGTON COLBY THOMPSON, COLIN COOPER 63:26
3 BO 75 BOW NATE, TWINS 70:14
4 BO 74 CHELMSFORD ETHAN MELTZER, SETH ROBOR, JAKE WALSH 80:00
5 BO 18 MILFORD NATHANIEL SOBCHAK, IAN FLANNERY, ROBERT CASHIN 87:15
6 BO 2 WOONSOCKET JESSE HALL, JARED STEARNS 90:03
7 BO 1775 NATICK CONNOR BUTLER, SHANE BURKE, TYLER LANDURAND 93:52
8 BO 51 BOXFORD VITALY MARKUNS, CHARLIE POSANKA 132:50
9 BO 41 BANGOR GLENN MODRUSAN, LUKAS MODRUSAN 134:05
  BO 32 FOXBORO JOE SPAGNARDI, JOE GONSALVES, PAUL SPAGNARDI DNF
  BO 21 FRAMINGHAM JOHN EGAN, ANNA EGAN DNF
  BO 306 ARLINGTON ADEN PARAMORE, BARNI KISS, JACOB SCHILTER DNF
           
Boy Scouts White
1 BW 3877 GREENVILLE CONNOR, ANDREW 15:33
2 BW 2 WOONSOCKET MCKALE PARTRIDGE, JIJINO JAMES 20:40
3 BW 21 FRAMINGHAM WILLIAM DEMPSEY, AARON MCCUSKER 24:23
4 BW 74 CHELMSFORD DEAN SALERNO, MATTHEW KELLIHER 40:17
5 BW 74 CHELMSFORD CADEN, AREN WALSH, NICHOLAS 50:17
6 BW 31 BERKLEY MICHAEL, CHRIS, MALKOM 56:16
7 BW 92 SOUTHBORO HENRY GOSTICK, THOMAS HARMON 96:23
           
Boy Scouts Yellow
1 BY 92 SOUTHBORO CAMERON JACKSON, NOAH LABELLE 26:11
2 BY 303 SWANSEA ANDREW CANTIN, ETHAN KIELER, ZACHARY JOHNSON 27:27
3 BY 31 BERKLEY JASON; NATHANIEL POLLACK 28:34
4 BY 75 BOW IAN, NICK, BEA 53:49
5 BY 306 ARLINGTON LUCAS RIE, MALCOLM COOPER 56:50
6 BY 18 MILFORD MARK NEYLEIRA, HALISON SAWYER 76:23
7 BY 31 BERKLEY RICHARD THORNE, ETHAN PEVAU 120:07
  BY 32 FOXBORO JOHN GONSALVES, COOPER LAWSON DNF
  BY 2 WOONSOCKET NICHOLAS, ORLANDO, COHDIAN DNF
  BY 2 WOONSOCKET ADAM BEAUDRY, TYLER LOSARDO DNF
           
Cub Scouts White
1 CW 40 NATICK ADAM TEARLE, SAM KEITH 15:49
2 CW 2 WOONSOCKET RIAN LASARDO, DANIEL MAGUIRE 23:02
3 CW 355 NEWTON ISHAN, MUNKA 24:27
4 CW 40 NATICK SAM LEMIEN, HUNTER BURKE 30:17
5 CW 40 NATICK ZAK ROSENSTEIN, BRENDAN MURPHY 39:34
6 CW 47 PLYMOUTH ADAM MARR, WARREN MARR 47:20
  CW 21 FRAMINGHAM MICHAEL; BETH EGAN DNF
           
Girl Scouts Orange
1 GO 30125 WESTBORO VARUNA, HARSHADA 96:24
2 GO 30508 WESTBORO CARY, RYANN 97:54
  GO 100 WESTBORO LIZZY, BECKY, LYDIA DNF
           
Girl Scouts White
1 GW 41 BANGOR KATRINA MODRUSAN 29:01
2 GW 64670 WESTBORO KATIE, MADISON 41:37
           
Girl Scouts Yellow
1 GY 20312 BOW KATIE, ABBY, VANCE 31:59
2 GY 20312 CONCORD NH MADO, ALLY, NATE 65:29
3 GY 88073 NATICK KATE TEAILE, KATIE FULLER, VIVIAN MASSEY 74:19
           
Non-Competitive
  NCO 92 SOUTHBORO CAMERON JACKSON, NOAH LABELLE 58:53
  NCO 2 WOONSOCKET JESSE DION 85:35
  NCO 303 SWANSEA ANDREW CONTIN DNF
  NCO 3877 NEW IPSWICH JARED KRICHBAN DNF
           
  NCW 30125 WESTBORO VIRUNA DERAI, PRATHEBA 28:00
           
  NCY     PAM BURKE, SREPHANIE LEMMON 36:36
  NCY 40   SAM KATH, ADAM TEARLE 37:20
  NCY 88073 NATICK RACHEL TEALE, LAURA MASSEY 40:34
  NCY 85   GREG CONASHEVICK 42:30